ZDROWE GOTOWANIE BEZ WODY I TŁUSZCZU

Przygotowywanie dań w naczyniach Zepter pozwoli Ci odkryć nowy wymiar smaków i aromatów. Dzięki gotowaniu bez wody i tłuszczu potrawy gotują się we "własnych sokach", zachowując przy tym wartości odżywcze, swoje oryginalne walory smakowe, teksturę i zapach. Nie przywierają do naczynia, nie przypalają się, nie chłoną żadnych toksycznych substancji. Dbasz w ten sposób o zdrowie i oszczędzasz energię. 

Wyjaśniamy, jak zmienić swoje dotychczasowe nawyki i wprowadzić zdrową rewolucję w swojej kuchni. Pomoże Ci w tym termokontroler, w który wyposażona jest pokrywa naczynia. Są na nim dwie skale: zewnętrzna MOIST ("wilgotna") i wewnętrzna DRY ("sucha"). Ta pierwsza pomoże Ci kontrolować temperaturę, jeśli chcesz ugotować potrawę w cyklu zamkniętym bez wody. Druga - przy smażeniu/podgrzewaniu na rozgrzanym uprzednio naczyniu bez użycia tłuszczu. 

JAK GOTOWAĆ BEZ WODY I TŁUSZCZU?

JAK GOTOWAĆ BEZ WODY?

Umieść świeżo wypłukane produkty w zimnym naczyniu w taki sposób, by 1/4 naczynia pozostała pusta. Od krawędzi naczynia do pokrywy powinno pozostać co najmniej 3 cm wolnej przestrzeni. 

Postaw przykryte naczynie na zimnej płycie/palniku, a następnie włącz źródło ciepła. Kiedy wskaźnik termokontrolera znajdzie się w połowie zielonego pola na skali zewnętrznej oznaczonej jako MOIST (czyli "wilgotnej"), to znak, że została osiągnięta optymalna temperatura. Wówczas zmniejsz poziom podgrzewania na palniku do minimum. 

Szczelnie zamknięta potrawa gotuje się we własnych sokach. Uwalniana para unosi się do góry, a następnie skrapla się. Dzieje się tak dlatego, że pokrywa pozostaje chłodniejsza. Odparowany płyn pełen składników odżywczych skapuje z powrotem na gotowaną żywność. Proces takiego gotowania
w cyklu zamkniętym trwa znacznie krócej niż w tradycyjnych naczyniach.

JAK SMAŻYĆ BEZ TŁUSZCZU?

Jeśli chcesz usmażyć np. mięso lub rybę bez dodatku tłuszczu, ułóż je w uprzednio rozgrzanym naczyniu.

Naczynie jest gotowe do smażenia po nagrzaniu go w maksymalnej temperaturze przez kilka minut. Wówczas wskaźnik termokontrolera znajdzie się w połowie zielonego pola na skali wewnętrznej, czyli DRY. Jeśli wlejesz do naczynia kilka kropel np. wody, powinny one podskakiwać. 

Zdejmij pokrywę z termokontrolerem i połóż mięso na rozgrzanym naczyniu, dociśnij. Zmniejsz temperaturę palnika. Po 30-60 sekundach przełóż na drugą stronę i również dociśnij. 

W zależności od potrzeb, możesz użyć pokrywy. Potrawa będzie usmażona znacznie szybciej niż na tradycyjnej patelni.